Kdy použít mulčovací kůru
Při použití mulče k zamulčování záhonů se nemusí jednat pouze o mulčovací kůru, ale třeba o štěpky, které vznikají drcením odpadní dřevní hmoty. Dnes si můžete vybrat z široké nabídky barevných frakcí a druhu materiálů. Důležitá je funkčnost – zachování mikroklima – a samozřejmě estetický vzhled.
Správným výběrem dodavatele zabráníme kontaminaci zahrady různými plísněmi a parazity!!! Vzájemné použití netkané textilie společně s mulčovací kůrou se snižuje odpar, což znamená, že se musí přizpůsobit zavlažování záhonů. Špatná zálivka může způsobit uhynutí rostlin. Pamatujme, že některé rostliny tvořící trsy (např. trávy) se rozrůstají a v jejich okolí je nezbytné vytvářet nový životní prostor a postupně textilii uvolňovat. Rozprostřená vrstva mulčovací kůry postupem času tlí, a proto se v průběhu 2 – 3 roku po výsadbě obnovuje. Četnost doplňování mulče je odvislá od použití typu a kvality mulčovací kůry nebo štěpky. Výběrem vhodných rostlin se po nějaké době plocha záhonu přikryje a výsadba se o sebe časem postará téměř sama. Jaké druhy zvolit, Vám jistě poradí každá firma, která se zabývá ucelenými návrhy zahrad - jako třeba zahradnictví v Poličce
Aplikací kůry na záhony se stává, že kůra při svém rozkladu spotřebuje dusík, který si bere z půdy a ten samozřejmě chybí rostlinám a proto se takto zpracované záhony hnojí intenzivněji. I tzv. „bezúdržbové“ záhony potřebují péči. Ta spočívá v omezeném pletí, které je velmi snadné a rychlé - pokud se provádí pravidelně.
Dnešní architekti využívají větších možností výběru materiálů při návrhu zahrady a hojně toho využívají. Vhodné je např. spojení zamulčovaného záhonu s různými typy kačírků a říčních valounů.
Bez mulčovací kůry ?
Záhony bez mulčovací kůry (např. trvalkové) a netkané textilie vyžadují pozornější údržbu, která spočívá v pravidelném pletí a v častější zálivce. Tento typ výsadby je vhodný pro rostliny vyžadující volné ale kontrolované přemnožování, z estetických důvod či pro zálibu v práci na zahradě. Pro rostliny je takový způsob pěstování přirozenější a dá se dosáhnout lepších výsledků růstu a květenství. Zvláště u tohoto způsobu pěstování se vyžaduje odborná údržba, aby nedocházelo k možnému znehodnocení záměrů architektonického řešení celého záhonu. Rozhodně můžeme mulčování záhonů doporučit. Správně zakůrovaná výsadba je vhodným řešením při pěstování rostlin.