Jak mulčovat
Mulčovací kůra je ideální materiál k pokrytí okrasných záhonů takovým způsobem, abychom zabránili rozrůstání plevele a navíc udrželi vlhkost v půdě a ušetřili tak peníze i čas na zálivce. Mulčovací kůra je obvykle tvořena směsí borové nebo smrkové kůry, drcené na různorodou frakci tak, aby optický dojem byl co nejpřirozenější.
Pokud používáme mulčovací kůru na již založené a osázené záhony, je důležité ještě před nanesením vrstvy kůry záhon důkladně vyplít a zbavit tak plevele. Některé úporné druhy plevelu by mohli při nevypletí prorůst vrstvou kůry a pokračovat v růstu, což většina zahrádkářů jistě nechce. V běžných okrasných záhonech se síla vrstvy mulčovací kůry pohybuje mezi 10-15 centimetry, je třeba počítat s tím, že se kůra časem seschne a shlehne, a je tedy lépe při prvním mulčování použít silnější vrstvu kůry. Při použití kůry u stromů obvykle použijeme vrstvu silnější , kolem 15cm a vyšší, kvůli udržení vlhkosti.
Daleko lepším a efektivnějším způsobem je použití podkladní mulčovací textilie. Ta zabezpečí nemožnost prorůstání plevele, a Vy tak můžete použít slabší vrstvu mulčovací kůry, než by tomu bylo v případě bez použití podkladní textilie. Obvyklá úspora množství kůry činí 1/2 oproti klasickému použití, a zcely jistě se tento způsob vyplatí. Problematické někdy bývá rozprostření textilie mezi již zasazené okrasné stromy a keře, ale i tento počáteční hendikep jistě vyrovná výsledný efekt
Při mulčování ve svazích by mohlo docházet ke splavování kůry prudkým děštěm, a proto se při použití ve svazích používají sítě či tkaniny s velkými oky, které podobným potížím dovedou do jisté úrovně sklonu svahu zabránit.
Naprosto je použití i jiného materiálu, než je klasická mulčovací kůra. Velmi časté je použití směsi kůry a dřevěné štěpky, která má delší výdrž než běžná kůra. Zpočátku se Vám může zdát výsledná barva povrchu světlejší než u použití čisté mulčovací kůry, během velmi krátkého časového úseku však štěpka ztmavne natolik, že ji na první pohled nepoznáte a v mase kůry zcela opticky splyne.
Při použití dřevěné štěpky nebo drtě je možno dosáhnout zajímavých barevných kombinací - tato štěpka je totiž dodávána i v několika barevných kombinacích - obvyklé barvy jsou zelená, červená, žlutá či hnědá. Při kombinaci těchto barevných odstínů dřevěné štěpky lze dosáhnout kontrastu jak s rostlinami a keři na záhonu, tak i s ostatním materiálem - soliteními kameny a valouny, kačírkem, dlažbou, fasádou domu či barvou plotu, pergoly, zahradního domku, chaty nebo altánu .
Mulčovací kůra však není vhodná pro všechny druhy okrasných rostlin. Je třeba počítat s tím, že vrstvy kůry bude ovlivňovat pH půdy, a tudíž je sporné použití i rostlin, které nesnáší kyselou půdu. Bez potíží je však naprostá většina okrasných keřů a stromů, kterým mírně kyselá půda nevadí. U rostlin, které mají mělce položené kořeny ( některé druhy trvalek, růží, některé druhy kapradin) někdy dochází k nedostatku dusíku v horní vrstvě půdy, čehož důsledkem je špatná kondice rostlin, jejich celkově špatný vzhled, skvrny na listech či žloutnutí listů